Poradnik

Jak określić kierunek otwierania drzwi?
Drzwi prawe to takie, których zawiasy (patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy) znajdują się z prawej strony. Drzwi lewe to takie, których zawiasy (patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy) znajdują się z lewej strony.

Jak dobrać szerokości drzwi do wymiaru otworu?
Gabaryt drzwi musi być mniejszy na szerokość o około 2 cm a wysokośc ok. 1 cm od wielkości otworu w murze (w celu umożliwienia montażu przy użyciu pianki montażowej).

Jak dobrać ościeżnicę?
Ościeżnicę dobiera się w zależności od grubości muru. Istnieją dwa rodzaje ościeżnic: blokowe, oraz regulowane (umożliwiają dopasowanie ościeżnicy do grubości muru). Przed zakupem ościeżnicy należy podać dokładny wymiar otworu i grubość ściany, w której montowane będą drzwi.

Co to jest ościeżnica regulowana?
Ościeżnica regulowana składa się z elementu głównego i dwóch opasek, które pozwalają dostosować ościeżnicę do grubości muru. W naszej ofercie znajdą Państwo ościeżnice regulowane owalne z drewna lub MDF oraz płaskie z płyty wiórowej, wykończonej laminatem bądź fornirem.

Na jaką wysokość można podciąć drzwi?
Wszystkie drzwi z naszej oferty (z wyjątkiem Avanti) mogą zostać podcięte o maksymalnie 4 cm, bez utraty gwarancji. Zabieg ten jest możliwy dzięki zastosowaniu podwójnego ramiaka konstrukcyjnego na dole skrzydła.

Co to jest podcięcie wentylacyjne?
Podcięcie wentylacyje służy zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach narażonych na powstawanie wilgoci (kuchnia, łazienka). Jest ono alternatywą dla tulei i kratek wentylacyjnych. Maksymalna wysokość podcięcia skrzydeł to 4 cm.

Dlaczego drzwi wewnątrzlokalowych nie można montować jako wejściowych?
Drzwi wewnątrzlokalowe konstrukcyjnie nie nadają się na drzwi wejściowe - nie mają specjalnych wzmocnień i zabezpieczeń, tym samym nie zapewniają wystarczającej ochrony przed włamaniem. Dodatkowo drzwi wewnątrzlokalowe nie izolują akustycznie tak dobrze, jak specjalnie przystosowane do tego drzwi wejściowe wewnętrzne.

Co to jest ramiak drewniany?
Ramiak drewniany to półfabrykat z drewna klejonego warstwowo, zwykle wykonany z drewna iglastego. Stanowi szkielet skrzydła, które następnie jest wypełniane płytą wiórową albo tzw. plastrem miodu i następnie obustronnie oklejone płytą HDF.

Czym jest płyta HDF?
HDF to skrót od angielskiej nazwy Hight Density Fibreboard;. Jest to płyta z włókien drzewnych, charakteryzująca się dużą twardością i wysoką gęstością. Płyta HDF używana do produkcji skrzydeł drzwiowych jest oklejana laminatami HPL i CPL, folią lub okleinami naturalnymi bądź też malowana lub lakierowana.

Co oznacza skrót MDF?
Płyta MDF - od ang. Medium Density Fibreboard - to średniogęsta płyta z włókien drzewnych. Jest podstawowym materiałem do produkcji mebli oraz artykułów wykończenia wnętrz, takich jak listwy ozdobne, panele ścienne, kasetony, a także do produkcji artykułów stolarki budowlanej, np. drzwi. Ze względu na walory powierzchni płyty MDF nadają się do pokrywania cienkimi filmami melaminowymi, lakierowania oraz oklejania sztuczną i naturalną okleiną. Jednolity skład i gęstość płyty MDF czyni ją dobrym materiałem do obróbki maszynowej.

Co to jest wymiar gabarytowy i wymiar we wrębie skrzydła?
Wymiar gabarytowy jest to wymiar całkowity skrzydła. W przypadku skrzydeł przylgowych to wymiar włącznie z przylgą. W przypadku drzwi bezprzylgowych podawana wysokość jest wymiarem gabarytowym, gdyż tego typu skrzydła nie posiadają wrębu. Wymiar we wrębie jest pomniejszony o wielkość przylgi tj. 12 mm wysokości i 24 mm szerokości.

Jaka jest różnica pomiędzy płytą otworową a płytą pełną?
Płyta wiórowa pełna w przeciwieństwie do otworowej nie zawiera pustych przestrzeni. Jest ona cięższa niż otworowa i posiada lepsze właściwości akustyczne.. Skrzydło "80" wypełnione płytą pełną waży 38 kg, płytą otworową - 30 kg. Tego samego typu drzwi wypełnione standardowym materiałem typu "plaster miodu" ważą 17 kg.

Czym różni się wkładka patentowa od bębenkowej?
Oba zamki różnią się jedynie posiadanym certyfikatem bezpieczeństwa, którego zwykła wkładka bębenkowa nie posiada.

Czym różni się szyba matowa trawiona od piaskowanej lakierowanej?
Szyba matowa trawiona zawdzięcza efekt matowienia procesowi chemicznemu, dzięki któremu uzyskuje kolor "lodowy". Szyba piaskowana lakierowana z jednej strony jest piaskowana, w kolorze wpadającym w biel, natomiast z drugiej lakierowana.

Jaka jest dopuszczalna norma odchylenia drzwi od pionu wg norm budowlanych?
Aprobata, w oparciu o którą produkujemy drzwi, zakłada następujące odchylenia od płaskości ogólnej: płaskość naroża 4,0 mm, wygięcie wzdłużne 4,0 mm, wygięcie poprzeczne 2,0 mm.

Źródło: www.stolarka.com.pl

Copyright by Świat Drzwi s.c.